0903 500 932
spinalis@tscreo.sk
 
Home
 
Advertisement
Zaťaženie chrbtice.
Spine & SpinaliS Spine & SpinaliS
Chráňte si svoju chrbticu. Máte ju len jednu!

Vedeli ste že tlak na medzistavcové platničky je väčší počas sedenia než počas státia? A tento rozdiel nie je malý. Predstavuje celých 75 kg!

Ako je to možné, keď sedíme a odpočívame? 
Aby sme lepšie pochopili ako chrbtica pracuje a ako je zaťažovaná, poďme si vymenovať časti, z ktorých sa skladá.
Stavba chrbtice:

 • medzistavcové platničky
 • stavce
 • medzistavcové úpony
 • kĺby
 • svaly
 • nervy

Každá časť chrbtice má svoju úlohu, ktorá nám umožňuje voľne sa pohybovať.

Ponúkame Vám jednoduchý popis ako chrbtica a jej jednotlivé časti fungujú:
V zdravej chrbtici medzistavcové platničky zachytávajú nárazy a vibrácie, zatiaľ čo stavce zabezpečujú nevyhnutnú podporu chrbta. Pevnosť chrbtice zabezpečuje precízne spojenie stavcov, kĺbov a úponov. Jednotlivé časti chrbtice sú precízne pospájané kĺbmi a spolu s medzistavcovými úponmi  ktoré zabezpečujú jej funkčnosť. Nervy, lepšie povedané nervový systém nás upozorní, či je chrbtica preťažená, opotrebovaná alebo iným spôsobom poškodená, zatiaľ čo svaly umožňujú pohyb celého tela.

Každá časť chrbtice je naviac zložená z ešte menších častí, ktoré umožňujú aby bola chrbtica mobilná ale zároveň pevná. Ak sa objaví poškodenie čo len jednej časti, bolesť nás na to upozorní.

Najčastejšie poškodenia chrbtice sú:

 • poškodené medzistavcové platničky
 • propulzia (prasknutie) alebo dislokácia (vyskočenie) platničky
 • posun medzistavcových skĺbení
 • ochabnuté chrbtové svaly
 • oslabené a opotrebované úpony chrbtice

Poškodenia chrbtice vznikajú hlavne z dôvodu preťaženia chrbtice a z nedostatku pohybu. V oboch prípadoch chrbtica stráca svoju flexibilitu a mobilita začína byť obmedzená.

Stolička Spinalis prináša efektívne riešenie týchto problémov tým, že umožňuje aktívne sedenie. Aktívne sedenie posilňuje svaly, udržiava úpony flexibilnými a ustavičným pohybom predchádza čiastkovým poškodeniam chrbtice.

Kedy a ako je chrbtica poškodzovaná?
Chrbtica podopiera, ba dokonca nesie celú hornú časť tela. Kvôli tomu je neustále zaťažovaná.  Lekárska veda meria zaťaženie chrbtice pri tlaku na vnútro medzistavcových platničiek, ktorý vzniká váhou tela, postojom tela a vonkajšou váhou (dvíhanie predmetov).

Najnižšie zaťaženie chrbtice je v ľahu a je to okolo 25 kg zaťaženia na vnútro medzistavcových platničiek. Ako cituje lekárska veda, najneuveriteľnejším faktom je, že zaťaženie vnútra medzistavcových platničiek je vyššie pri sedení a nie pri stoji.  Hodnota zaťaženia pri stoji je do 100 kg, ale pri sede je to až do 175 kg.

Ako je to možné?
Počas vzpriamenej pozície (keď stojíme) časť zaťaženia, ktoré pôsobí na medzistavcové platničky sa prenáša na medzistavcové úpony a svaly. Avšak počas sedenia svaly a medzistavcové úpony nepracujú, teda tlak na medzistavcové platničky rastie. Nesprávnou polohou pri sedení sa tento tlak ešte zvyšuje. Teda ak sedieť, tak v správnej pozícii.

Celkový životný štýl a štýl našej práce vyžaduje dlhé sedenie. Z tohto dôvodu sa zvyšuje zaťaženie ďalších častí chrbtice, ktoré preberajú zaťaženie neaktívnych častí, čo vedie k ich preťaženiu a následnému poškodeniu.

Dlhotrvajúce zaťažovanie a zvyšovanie tlaku na medzistavcové platničky je v krátkom intervale dokonca vítané – pomáha nám spevniť medzistavcové platničky a udržiava ich zdravé - podobne ako cvičenie. Avšak neúmerné, alebo permanentné a dlhotrvajúce zaťažovanie medzistavcových platničiek spôsobuje výron tekutiny, ktorá sa nachádza v platničkách. Progresívne vysušovanie medzistavcových platničiek zmenšuje priestor medzi nimi. To spôsobuje trenie a veľmi často zacviknutie nervu, niekedy dokonca úplnú deštrukciu medzistavcových platničiek.

To je len jedna z hlavných príčin bolesti chrbtice pri oslabených svaloch ako hlavných vinníkoch. Napriek tomu si môžete pomôcť.

Aké je riešenie?
Viac cvičení, vykonávanie rekreačných aktivít a  zdravší spôsob života vám pomôžu udržať si chrbticu zdravú. Ale čo, ak ste v zamestnaní a aj doma dlhé hodiny pripútaní k práci a tá si vyžaduje sedaciu polohu?

Stolička Spinalis vám môže pomôcť. Spinalis je jediná stolička, ktorá Vám umožní pohodlné sedenie a súčasne imituje aktívne sedenie na terapeutickej lopte. Terapeuti, ortopédi ju odporúčajú ako najlepší nástroj pre zdravé sedenie. Spinalis Vám ponúka ešte viac. Jej precízne ergonomické prevedenie robí vaše pracovné prostredie zdravším, bez vplyvu na vašu chrbticu.
Nezabudnite, Spinalis udržuje vašu chrbticu zdravú.

 
 Ergonomic Klasik Hacker Apollo Spider Navigator Pilot Smart Galéria
Zákazníci Lekári Referencie
Produktivita Práceneschopnosť Prevencia Porovnanie sedenia Účel Deti a SpinaliS
FAQ
Patenty a ocenenia
Informácie Showrooms Email
Náhlad Náhlad